Facebook ile gir
Kullanıcı Adı:
Şifre:
kapat

Süper Mario

Super Mario 'Bros. Nintendo' tarafından 1985'te piyasaya sürülenmil olan bir video oyunudur. Oyun, baş kahramanı mario'nun yarattığı popülerliği sayesinde halk arasında kısaca Süper Mario olarak yayğınlanmıştır.

Super Mario oyundaki hayali yaşadığı ülkenin prensesi Prenses Toadstool ve prenses peach'i kurtarmaya çalışmakta. İlk gerçek sağa ilerlemeli platform oyunu olan Super Mario Brothers (Süper Mario Kardeşler), kendisinden sonra gelen birçok bilgisayar ve video oyunu için örnek teşkil edilmiştir  bu arada dünyanın en çok satış yapılan oyun serisi olmayı da başarmıştır..

Oyun, tanınmış Japon oyun geliştiricisi Shigeru Miyamato tarafından geliştirildi. -Miyamato, Zelda- ve -Donkey Kong- gibi serilerin de geliştiricisi olarak tanınmakta,

Süper Mario 85 seneninde piyasaya sürülmüş olmasına karşın popülerliğinden hiçbirşey kaybetmeyerek  bilhassa çocuklar arasında yarattığı fanatiklik dalgası nedeni ile Nintendo'ya ait olmayan onlarca mario oyunu çıkarılmıştır. Bu oyunların çoğu flash formatında olup arcade oyun sitelerinde yerini almıştır. Bazıları yalnızca mario isiminin popülerliğini kullanıp piyasaya sürülüp özgün mario oyununa çok yakınlaşarak farklı  oyunlarda çıkarmıştır.